Search

Вучиќ: Додека сум јас претседател улицата нема да води политика

Српскиот претседател Александар Вучиќ во вонредното обраќање до јавноста вечерва изјави дека „улицата никогаш нема да води политика“ во Србија и додаде дека поранешната власт на Демократската партија одобрила геолошки истражувања во Рио Тинто во реонот на Лозница, каде што компанијата планира да отвори рудник за литиум, јави дописникот на МИА од Белград.

-Секој што мисли да води политика на улица, улицата не може да владее, со оваа држава раководат институциите, порача Вучиќ и додаде дека блокирањето на патишта е спротивно на Уставот и на секој закон.
Вучиќ кажа дека не го потпишал законот за експропријација и дека сè уште ја проучуваат неговата „целосна уставност“, додека Законот за референдум е во согласност со Уставот и препораките на Венецијанската комисија.

На 27 ноември неколку илјади српски граѓани учествуваа во блокадата на главните патишта низ земјата, како и на протестни прошетки во Белград.

На протестот, организиран од неколку еколошки здруженија, граѓански иницијативи и опозициски партии, се бараше прекин на проектите кои се сметаат за штетни за животната средина, меѓу кои и проектот Рио Тинто, како и српскиот претседател да не ги потпише измените на Законот за експропријација.

Со овие измени се овозможува државата по итна постапка, со скратени рокови, да конфискува имот во приватна сопственост и за тоа да му исплати надомест на сопственикот – доколку конфискацијата на имотот е неопходна поради проекти од јавен интерес.

Вучиќ вечерва зборуваше за насилството што се случи на протестите при блокадата на патот во Шабац.
Тој вели дека протестите започнале од луѓето кои напаѓале со чекани и секири.

-Оние кои требаше да бидат луѓе со голи раце беа вооружени и ги нападнаа луѓето кои не го прекршија законот. Луѓето мора да знаат дека одењето по патишта не е во согласност со законот и е спротивно на секој закон на сите земји. загрозувам други луѓе, кои можам да ги споделам со нив, но не ги споделувам нивните ставови, рече Вучиќ.

Тој наведува дека полицијата не смее да обезбеди никаков протест со кој се блокираат патиштата, бидејќи тоа не е во согласност со законот.

-Полицијата треба да каже дека е незаконски, и дека не учествува во незаконски дејствија. Целата одговорност е на оние што го прекршуваат законот и за тоа ќе одговараат, рече претседателот.

Треба да знаете
Последни објави