Search

Почина Вирџил Абло, уметнички директор „Луј Витон”

Вирџил Абло, уметничкиот директор одговорен за машките колекции на модната куќа „Луј Витон”, почина на 41-годишна возраст. Веста за неговата смрт на Твитер ја објави компанијата сопственик на брендот – „ЛМВХ”.

– Сите сме шокирани од оваа страшна вест. Вирџил не само што беше брилијантен дизајнер и визионер, тој беше човек со прекрасна душа и огромно знаење!, рече директорот на „ЛМВХ”, Бернард Арно.

Во соопштението се вели дека Абло се борел со рак последниве неколку години.

Треба да знаете
Последни објави