Хрватска киксираше против Словачка

Вечерва на терените низ Европа се одиграа 11 квалификациски натпревари за Светското првенство во Катар 2022.

Најинтересно беше во Осијек, каде Хрватска одигра 2:2 со Словачка, па пропушти шанса да си осигура лесен пат до првото место во групата.

За тимот на Златко Далиќ не започна добро, бидејќи Шранц му донесе предност на гостинскиот тим во 20 -та минута. Сепак, домашниот тим го израмни резултатот преку Андреј Крамариќ само пет минути подоцна.

Во најлош можен момент, Хрватска го прими вториот гол. Се играше во 45. минута кога Хараслин го совлада Доминик Ливаковиќ. Лука Модриќ и неговите соиграчи тргнаа многу поагилно кон голот на ривалот во второто полувреме и успеаја да израмнат токму преку играчот на Реал Мадрид.
Хрватска постигна уште еден гол. Никола Влашиќ го направи тоа во 83. минута, но беше поништен поради офсајд.

Во оваа група, Русија ја победи Словенија во Марибор со 2: 1 и со тој триумф изби на врвот на табелата со 19 бода, два повеќе од Хрватите.

Очигледно, натпреварот помеѓу овие две репрезентации во ноември во Загреб ќе одлучи за директниот патник до Катар. Меѓутоа, за да се случи тоа, и двајцата мора да ги победат Кипар и Малта пред тој натпревар.

Не успеаја и црногорските фудбалери. „Соколите“ загубија на гости кај Норвешка со 2: 0.

Сега, на две кола пред крајот на квалификациите, тие заостануваат шест бода, токму ривалот откако беа поразени.