Search

Штабот на Трамп бара прекин на пребројувањето гласови и во Пенсилванија

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп најави правни постапки пред Врховниот суд поради нетранспарентност при пребројувањето на гласовите во Пенсилванија.

Со тоа се отвора можноста за привремено запирање на пребројувањето на гласовите во таа земја, која носи 20 изборни гласови.

ТПретходно Штабот на Трамп поднесе барање да прекине броењето на гласачките ливчиња на претседателските избори во сојузните држави Мичиген и Висконсин.

Треба да знаете
Последни објави