Search

Бајден тврди дека тој победил во Висконсин и оти ќе ги има неопходните 270 електорски гласови

Менаџерот на изборниот штаб на Џо Бајден изјави дека верува оти демократскиот кандидат е на пат да победи на изборите и тврди дека тој веќе победил во Висконсин.

Тој рече дека Бајден ќе има над 270 изборни гласови до крајот на денот, колку што е потребно за да победи, но и дека ако сега се запре со пребројувањето на гласови (како што бараат републиканците) тој победува.

Според штабот на Бајден, тој ќе победи во Висконсин, Мичиген и Пенсилванија поубедливо од републиканскиот кандидат и сегашен претседател во 2016 година.

Според изборниот штаб, се исто така рече дека очекува дека Бајден ќе има мнозинство гласови и во Невада.

Според него, броењето на резултатите во Мичиген и Џорџија се очекува да заврши денеска, а во Невада и Мичиген до утре (по локално време).

Се додава дека на гласовите од Северна Каролина може да се чека уште неколку дена.

Треба да знаете
Последни објави