Search

Во Чикаго отстранета статуа на Кристофер Колумбо

Статуата на Кристофер Колумбо во Чикаго изутринава беше размонтирана и симната, откако градоначалничката Лори Лајтфут претходно нареди нејзино отстранување од јавниот простор.

Во видео од местото на настанот се гледа како работници со јажиња ја симнуваат со платно покриената статуа поставена на висок постамент .

Паркот каде што е поставена статуата на Колумбо минатиот петок беше место на протести и судири меѓу демонстрантите и полицијата, кога неколку полицајци беа повредени.  Протестинте тогаш се обидоа да ја урнат статуата, а полицијата го расчистуваше нередот и беше гаѓана со камења и други тврди предмети.

Во немирите тогаш беа упсени 12 лица за напад во толпа на униформирани лица.

Статуите на Кристофер Колумбо, италијански мореполвец кој при крајот на 15 век прв извршил пловидба до бреговите на Америка, како и спомен обележјата на Конфедерацијата, државен ентитет од 19 век, во изминатиот период во САД се лустрираат како контреверзни делови од американската историја – симболи на вкоренетиот расизам и ксенофобија во земјата.

Оваа иницијатива почна при крајот на мај, по убиството на Афраомериканецот Џорџ Флојд од страна на полицијата за време на апсење. Убиството поттикна силен гнев во јавноста и протести низ целата земја, со  повторно разгледување на темите, како бојата на кожата, етничкото потекло, полициската бруталност и социјаните неправди.

Треба да знаете
Последни објави