Search

Во Словенија потврдени 20 нови случаи на коронавирусот

Во изминатите 24 часа, лабораториите во Словенија потврдија 20 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во земјата сега има вкупно 997 случаи на коронавирусот, а направени се речиси 20.000 тестови.

На редовната тематска прес конференција на Владата, беше кажано дека во саботата шест луѓе починале како последица на Ковид-19.

Хоспитализирани се 108 пациенти, од кои 31 се на одделот за интензивна нега.

Инфектолозите сметаат дека причина зашто има уште нови случаи на заразени е поради дружењата кои се одвиваат во приватни домови и куќи. Тие уште еднаш ги повикаа граѓаните да одат на гости и да не примаат гости, бидејќи само со максимална изолација ќе може државата час поскоро да се врати во нормален колосек.

Треба да знаете
Последни објави