Search

Во Бразил 10.278 заразени и 431 смртен случај од Ковид-19

Бројот на заболени од коронавирусот во Бразил се зголеми за 1.222 во последните 24 часа, достигнувајќи 10.278 болни, соопшти денеска државното Министерство за здравство.

Бројот на починати е зголемен за 72 – на 431, со стапка на смртност од 4,2 проценти.

Починатите претежно се пациенти на возраст над 60 години, а 79 проценти од смртните случаи припаѓале на групи со висок ризик.

Првиот случај на коронавирус во Бразил беше потврден на 26 февруари.

Треба да знаете
Последни објави