Search

Мугуруза-Кенин во финалето на Австралија опен

Американката Софија Кенин и шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруза ќе играат во финалето на женскиот дел од годинашното издание на Австралија опен.

Ова е епилогот по полуфиналните дуели на Грен слемот во Мелбурн одиграни рано утрово.

Во првото полуфинале, Кенин ја совлада првата носителка Ешли Барти од Австралија со 7:6 и 7:5.

Со истиот резултат, во два сета, Мугуруза беше поуспешна од Романката Симона Халеп.

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Мелбурн изнесува 49 милиони долари.

Треба да знаете
Последни објави