Search

Кина: Нов баланс – 162 смртни случаи на коронавирус

Здравствената комисија на кинеската провинција Хубеи, во која за првично изби епидемијата на коронавирус, соопшти дека бројот на смртни случаи во таа провинција се зголемил на 162 до 29 јануари. Во провинцијата се регистрирани 1.032 нови случаи, и сега вкупно има 4.586 заразени.

Странските влади забрзано ги евакуираат своите граѓани од таа област, а Светската здравствена организација изрази „сериозна загриженост” за ширењето на вирусот што се пренесува од човек на човек.

Треба да знаете
Последни објави