Search

Гугл ги затвори сите канцеларии во Кина поради коронавирусот

Стравувањата од коронавирусот го натера Гугл да ги затвори сите свои канцеларии во Кина, како и во Хонг Конг и Тајван.

Канцелариите на Гугл се затворени по повод кинеската Нова година, но ќе останат затворени до понатамошно известување. Гугл има канцеларии во Пекинг, Шенжен, Гуангжу, Шангај и Хонг Конг, како и пет канцеларии во Тајван.

Портпарол на Гугл изјави дека објектите се затворени во согласност со владините упатства.

Компанијата ги советуваше вработените во моментов во Кина, како и оние со блиски роднини кои се враќаат од Кина, да се вратат дома што е можно поскоро и да работат од дома најмалку 14 дена од денот на враќањето.

Треба да знаете
Последни објави