ЕП во одбојка: Србија сред Париз ги шокираше Французите и ќе игра финале против Словенија

Одбојкарите на Србија ја поразија Франција во полуфиналето на ЕП по пет сета игра 3:2 (25:17, 21:25,ц23:25, 25:23 и 7:1 ) и закажа финале со Словенија во недела во 17.30 часо во Париз.

За разлика од Словенците кои вчера пред преполната сала „Стожице“ во Љубљана славеа за пласман во финалето, Французите остаана со куси ракави пред својата публика.

Првиот сет помина во знакот на неколку грешки на арбитрите кои го пореметија ритамот на Србите, па домаќинот лесно дојде до водство. Во продолжението гостите направија пресврт и дојдоа во водство, но во четвртиот сет попуптија, па Французите рутински го добија овој дел од натпреварот.

Сепак, во тај-брекот Србите беа надмоѓни и славеа убедливо за фнале на СП.