Search

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега. Верувам дека на крајот ќе добиеме конкретна верификација и од канцеларката, но и од Европскиот совет, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24.

Прашан што очекува од средбата со канцеларката в четврток, Заев посочи дека сто проценти се потврдени нашите перформанси во делот на реформите и блескавоста на договорот со Бугарија и Грција се конечна потврда дека ние исполнивме се и дека суштината е кога исполнивме се и Европската Унија тоа што го вети треба да го исполни.
– Веројатно по состанокот со канцеларката Меркел ќе имаме подетални информации. Јас сум убеден дека најмалку ќе биде верификувано се што е направено и дека ќе има јасно прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори. Мене ми е јасно дека јуни не е толку извесна можност, но имаме можности за јули, изјави Заев.
Посочи дека очекува моќта на привлекување на ЕУ на земјите кандидатки да опстои и двете стратешки цели, членство во НАТО и добивање на датум за почеток на преговорите ќе бидат исполнети годинава.
– Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега. Блескаме во регионот и во Европа. Сите не користат како одличен пример, верувам дека на крајот ќе добиеме конкретна верификација и од канцеларката Меркел, но и од Европскиот совет, изјави Заев.
Треба да знаете
Последни објави