Search

Турција: Обвинение против членка на главната опозициска партија поради твитови

Турски обвинители подготвија обвинение против членка на главната опозициска партија во Истанбул, Џанан Кафтансиоглу, за навреда на претседателот Реџеп Тајип Ердоган и терористичка пропаганда на Твитер, објави обвинителството.

Иако Републиканската народна партија (ЏХП), беше прогласена за победник на локалните избори во Истанбул на 31 март, властите го укинаа гласањето поради наводни неправилности и закажаа нови избори за 23 јуни.

Треба да знаете
Последни објави