Search

Јужна Африка ќе ја истражи приказната за милијардите на Гадафи префрлени во Есватини

Според еден неодамнешен извештај, Јужна Африка наводно им влегла во трага на парите што му припаѓаа на Муамер Гадафи од Либија кај поранешниот претседател на Јужна Африка, Џејкоб Зума, но дека пленот бил изнесен од земјата, пренесува „Спутник“.

Јужна Африка ќе ги испита тврдењата дека милионите долари што Гадафи, наводно, тајно ги префрлил таму, биле предадени во Есватини.

Министерот за надворешни работи на Јужна Африка, Линдиве Сисулу, не верува дека овие тврдења се вистинити, но се согласи да ги истражи ако Либија го побара тоа.

„Ова е многу слично со приказните за духови. Ако верувате во духови, ќе видите дух, но никогаш нема да можете да го допрете. Ова е приказна која се врти многу, многу години”, рече Сисулу на прес-конференција на владејачкиот Африкански национален конгрес во неделата.

Либиските власти побараа од јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса да ги врати милионите на Гадафи, објави локалниот весник „Сандеј тајмс” викендот. Пленот, кој се проценува дека вреди 23 милиони долари, наводно, Гадафи наводно му го предал на чување пред смртта на тогашниот јужноафрикански претседател Џејкоб Зума, кој го чувал скриен во бункер под својата фарма во источниот дел на земјата.

Зума се спротивстави на воената интервенција предводена од НАТО во Либија во 2011 година за време на граѓанската војна, што на крајот доведе до соборување и убивање на Гадафи. Тој го посочи покојниот либиски лидер како брат и, наводно, му понудил азил во Јужна Африка, но тој го одбил.

Либиската влада верува дека Зума, кој се соочува со повеќе обвиненија за корупција, измама и за перење пари, претходно годинава го префрлил плен во Есватини, мало кралство опкружено од сите три страни од Јужна Африка, порано познато како Свазиленд.

Кралот Мсвати Трети првично го негираше постоењето на парите, но јужноафриканските новинари тврдат дека тој минатата недела признал во Рамафоса дека парите се уште се во земјата.

Владата на Есватини соопшти дека чека повеќе докази за да ги поддржи тврдењата, а опозициската Демократска алијанса на Јужна Африка побарала Сирил Рамафоса да ја расјасни својата улога во оваа приказна.

„Потполно е неприфатливо Зума да остане на слобода откако му помогнал на покојниот диктатор од Северна Африка, и НПА мора брзо да дејствува за да ја утврди точноста на овие извештаи “, се вели во изјавата на партијата.

Ова не е првпат властите на Либија да тврдат дека Гадафи ги изнел парите од земјата и ги префрлил во Јужна Африка. Во 2013 година, тогашниот министер за финансии, Правин Гордан, се согласи да врати средства во износ од една милијарда долари во тоа време.

Треба да знаете
Последни објави