Search

Во Словенија приведени 100 мигранти

– Словенечката полиција во текот на викендот успешно пресретнала и уапсила стотици илегални имигранти, а една мала група од Бангладеш, по потера низ улиците, успеала да се пробие во Италија, но италијанската полиција успеала да ги запре кај Палманова.

Полицијата во Копер соопшти дека сомнително комбе со бела боја и странски регистарски таблички било забележано во неделата во местото Градишча во западниот дел на земјата, а двата обида да го пресретнат завршиле неуспешно, при што комбето со илегалци удрило во полициско возило.

Мигрантите биле фатени кај местото Виско во близина на Палманова, благодарение на успешната прекугранична соработка со италијанските надлежни органи.

Тие откриле дека комбето било управувано од државјанин на Шпанија против кого е поведена постапка, додека 16 илегални мигранти од Бангладеш биле вратени во Словенија.

Со претходно споменатиот случај, на подрачјето на Копер, од петок до понеделник биле уапсени 27 лица од трети земји, од кои девет Пакистанци, тројца Мароканци, и по еден државјанин на Еритреја, Либија, Косово, Албанија и Бангладеш.

Повеќето од нив ќе им се вратат на хрватските органи, а едно лице во Словенија побарало азил, соопшти словенечката полиција.

Во областа на Илирска Бистрица, повеќето од овие мигранти, каде биле најдени повеќе мигранти, бил затечен и албански државјанин, кој им помагал на неколку мигранти при преминувањето на границата и тој е казнет со парична казна, а полицијата се занимава и со повеќе лица осомничени за олеснување на илегални преминувања од Србија и Босна и Херцеговина.

Оваа година забележан е значително поголем број на илегални преминувања на имигранти во  однос на истиот период минатата година. 

Треба да знаете
Последни објави