Search

Најмалку 50 луѓе загинаа во поплава во Индонезија

Најмалку 50 лица загинаа во поплавите што ја погодија индонезиската провинција Папуа, додека 59 лица се повредени, објавија денеска официјални претставници.

Налетот на силниот ветер и дожд започнал во саботата во областа околу главниот град на провинцијата, Џајапура и за кратко време истиот предизвикал обилни поплави, објави „Њујорк тајмс“.

Се очекува бројот на жртви да се зголеми бидејќи спасувачите трагаат по исчезнати во градот Сентoнo, кој е најтешко погоден од поплавите.

Треба да знаете
Последни објави