Search

Владата на Нов Зеланд утре ќе ги разгледува измените на законот за оружје

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн најави дека владата утре ќе ги разгледува деталите за измените на законот за поседување на оружје, а повод за тоа е терористичкиот напад врз џамиите во Крајстчерч кога загинаа 50 лица, а повеќе од 30 се повредени.

Таа рече дека опцијата вклучува забрана за приватна сопственост на полуавтоматска пушка која напаѓачот во петокот ја користел во Крајстчерч.

Истотака спомена дека земјата би можела да откупи од поединци оружје кое евентуално би било забрането, пренесе „АП“.

Граѓаните воглавно ја поздравуваат најавата за поостри закони за поседувањето на оружје.

Треба да знаете
Последни објави