Search

Британска полиција: Синоќешниот обид за убиство е терористички aкт

Британската полиција за борба против тероризам соопшти дека истражува обид за убиство кој ги има сите обележја за терористички напад, инспириран од крајната десница.

Во соопштението на полицијата се наведува дека е уапсен 50-годишен маж.

Како што е посочено, полицијата истражува напад со нож врз 19-годишно момче синоќа во Станвел, на југот во Англија, по наводите дека мажот се однесувал агресивно и извикувал расистички изјави, додека носел палка за бејзбол и нож.

Шефот на одделението за борба против тероризам, Нил Бас вели дека истрагата и понатаму е во рана фаза, но присутни се сите обележја за терористички настан, инспириран од крајната десница, па оттука оценува дека станува збор за терористички инцидент.

Треба да знаете
Последни објави