Search

17 загинати во несреќа во рудник за злато во Гвинеја

Најмалку 17 лица загинаа во свлечиште во рудник за злато на североисточниот дел на Гвинеја, соопштија локалните власти.

Несреќата се случила во селото Норасоба, во областа Сигири.Според полицискиот офицер Маркус Бангура, има затрупани рудари и пов се трага.

Според официјалните информации, во регионот на Сигири има над 20 илјади рудари.

Треба да знаете
Последни објави