Search

Во Квинсленд пронајдени две тела при чистење по поплавите

Австралиските власти извлекоа две машки тела од одводните води за време на чистењето по поплавите што ја погодија североисточната сојузна држава Квинсленд, соопшти полицијата.

– Телата ги најдовме околу пладне и веќе се идентификувани, се наведува во соопштението, без да се прецизира за причините за смртта.

Неколкудневните силни дождови во градот Таунсвил, кој речиси целосно е под вода, предизвикаа загуба кај осигурувањето од околу 33 милиони долари.

– Како што се повлекува водата и како се поместуваме од фаза на реакција до фаза на заздравување, така ќе настапи голем шок за заедницата. Како луѓето ќе се враќаат во своите домови, така ќе ја проценат штетата. Постои и физичка загуба, но има и ментален шок, изјави австралискиот премиер Скот Морисон во Таунсвил.

Во текот на вчерашниот ден евакуирани се 1.100 луѓе, а на улиците се забележани крокодили и змии.

Хидрометеоролозите предвидуваат и натаму дожд во таа област, а се очекува да расте и нивото на водата во реката Рос.

Австралија е погодена од катастрофални поплави, по високите температури што ја зафатија во овој период.

Треба да знаете
Последни објави