Search

Русија: САД од пред две години почнаа подготовки за производство на забранетите проектили

САД почнаа подготовки за производство на проектили со среден и мал дострел, две години пред да ја обвинат Русија за кршење на договорот за забрана на производство и распоредување на овие ракети, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Производството на овие проектили е забрането со договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИХФ).

-Две години пред јавните неосновани обвинувања кон Русија за наводно кршење на договорот ИНФ, Вашингтон не само што одлучи, туку веќе започна подготовка за производство на проектили со среден и краток дострел, забранети со Договорот, се вели во соопштението на руското Министерство.

Треба да знаете
Последни објави