Search

Mеѓу заробените џихадисти во Сирија е и еден американски тинејџер

Курдските сили објавија дека нивните борци во источна Сирија заробиле осум странски борци од редовите на Исламската држава вклучувајќи и тинејџер од САД.

Во нивното соопштение беше посочено дека екстремистите биле заробени претходно оваа недела во провинцијата Деир Езор, каде што Исламската држава и натаму држи одредени делови од територија и каде што продолжуваат жестоките борби.

Меѓу заробените има по еден државјанин на САД, Германија, Украина и на Русија и двајца таџикистански и двајца узбекистански државјани.

Тинејџерот од САД бил идентификуван како 16-годишниот Сулај Ноа Су.

Стејт департментот на САД неофицијално изјави дека знае за ваквите информации, но засега останува без коментар.

Треба да знаете
Последни објави