Search

Лестер нанесе нов удар на шампионот на Англија

Манчестер Сити запиша втор пораз во рок од пет дена. Тимот на Пеп Гвардиола загуби со 1:2 при својата посета на Лестер и сега е цели седум поени зад лидерот Ливерпул. „Граѓаните” паднаа дури трети во пласманпт, откако Тотенхем ги престигна по победата дома со 5:0 над Борнемут.

Бернардо Силва донесе водство за Сити во 14. минута, но многу брзо Олбрајт изедначи. Гостите се чинеше дека го контролираат натпреварот, но на крајот од првото полувреме „лисиците” пропуштија неколку позиции, а во 81. минута Рикардо Переира ја донесоа победата на Клод Пуел со одличен удар.

Фабијан Делф за гостите доби црвен картон за остар влез.

Ливерпул пак го победи Њукасл без особени проблеми со 4:0. Дуелот на стадионот „Енфилд” очекувано одеше под диктат на „црвените”, кои го открија резултатот во 11-тата минута преку Дејан Ловрен.

Малку по паузата, Мохамед Салах си изработи пенал и го реализира сам, а во 79-тата минута Џердан Шакири реализираше нов гол. Резервата Фабињо исто така го запиша своето име меѓу голгетерите малку подоцна.

Лидерот Ливерпул собра 51 поени на врвот и веќе води со шест пред Тотенхем. Њукасл е 15-ти со 17 поени.

Резултати од Премиер лигата, 19. коло:

Фулам – Вулверхемптон 1:1
Барнли – Евертон 1:5
Кристал Палас – Кардиф 0:0
Лестер – Манчестер Сити 2:1
Ливерпул – Њукасл 4:0
Манчестер Јунајтед – Хадерсфилд 3:1
Тотенехем – Борнемут 5:0.

Во последните два натпревари од денешното коло сесреќаваат Брајтон – Арсенал и Ватфорд – Челзи.

Треба да знаете
Последни објави