Search

(Видео) Нови немири на улиците во Тунис, полицијата апси демонстранти

Владините официјални лица во Тунис соопштија дека 18 лица се уапсени за време на што кулминираа во повеќе градови.

Немирите избија по погребот на новинарот што се самозапали во знак на протест поради тешките економски проблеми и големата невработеност во земјата.

Во текот на изминатите два дена се случија судири меѓу полицијата и демонстрантите во неколку региони во земјата по што новинарот Абдеразак Зоргу објави видео на интернет во кое го изрази својот очај и повика на револт пред да се самозапали.

Треба да знаете
Последни објави