Search

Паје е најкреативниот фудбалер во Европа за 2018-та

Има уште денови до крајот на годината, и ако не се случи чудо во англиската Премиер лига или во Серија „А”, најкреативниот фудбалер во топ 5 првенствата на Европа е веќе јасен.

Се работи за ѕвездата на Олимпик Марсеј, Дмитри Паје, кој и понатаму е еден од најдобрите играчи од средниот ред во светот, и покрај тоа што сакаше да ја напушти Премиер Лигата пред две години и не се радува на посебен успех со својот омилен тим.

Од почетокот на годината, тој создаде 129 шанси за своите соиграчи. Досега нема фудбалер кој го надмина лимитот од 100 за цела година, а најблиску до него е Лионел Меси (98). Кевин де Бруин можеше да биде најблиску до Паје поради неговата силна игра во пролетниот дел на Премиер лигата, но повреда го извади три месеци од составот на Манчестер Сити.

Треба да знаете
Последни објави