Search

Три жени прободени со нож во Нирнберг, нема докази за тероризам

Три жени беа прободени со нож минатата ноќ во одделни напади во германскиот град Нирнберг, а полицијата истражува дали трите инциденти се поврзани.

Полицијата наведува дека нема докази оти нападите се поврзани со тероризам.

Засега не е познато зошто напаѓачите ги раниле жените во населбата Свети Јоганис.

Правта жртва, 56-годишна жена, е оперирана по нападот. Неа на улица ја нападнал маж, кој побегнал.

Другите два напади се случиле три часа подоцна, речиси еден по друг.

Во овие два напада повредени се 26-годишна и 34-годишна жена, која се здобила со поведи опасни по живот.

Полицијата наведе дека не може да ја исклучи можноста дека едно лице ги извршило трите напади.

Треба да знаете
Последни објави