Search

Нов дипломатски скандал поради руски шпион

Pо одлуката на словачките власти за протерување на руски дипломат од земјата, Москва реагираше со реципрочна мерка, објави Спутник.

Минатата недела словачкиот премиер Петер Пелегрини прогласи руски државјанин како персона нон грата, велејќи дека бил „ангажиран во разузнавачка активност против Словачка и НАТО”.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова по извесен период ја потврди вакавата информација.

„Словачките власти протераа Русин од земјата. Со оглед дека во скандали со општоприфатената дипломатска практика, таквите непријателски дејства секогаш бараат реципрочни мерки, пред некој ден ден, словачки воен дипломат беше прогласен за персона нон грата во Русија, и тој мора да ја напушти земјата за два дена “, рече Захарова.

Таа изјави дека нотата била доставена до амбасадорот на Словачка во Москва на 11-ти декември.

Треба да знаете
Последни објави