Search

Москва го протера словачкиот амбасадор

По одлуката на словачките власти да протераат еден руски дипломат од таа земја, Москва реагираше со реципрочна мерка, пренесе Спутник.

Минатата недела словачкиот премиер Петер Пелегрини прогласи за непожелен граѓанин на Русија, со образложение дека се занимавал со разузнавачки активности против Словачка и НАТО.

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, соопшти дека Русија го прогласила словачкиот воен аташе за персона нон грата.
Таа навела дека на 11 декември била упатена протестна нота до амбасадорот на Словачка во Москва.

Треба да знаете
Последни објави