Search

Папата патува во Обединетите Арапски Емирати на покана на принцот на Абу Даби

Папата Франциск ќе го посети Абу Даби во февруари следната година  за да присуствува на меѓурелигиски состанок, објавија од Ватикан.

Патувањето во Обединетите Арапски Емирати, земја во која доминира исламот, ќе трае од 3 до 5 февруари.

Ватикан соопшти дека папата ја прифатил поканата на шеикот Мохамед бин Зајед Ел Нахјан, принцот престолонаследник на Абу Даби, да ја посети малата католичка заедница во овој емират.

Треба да знаете
Последни објави