Search

Шестмина полицајци убиени на територијата на најопасниот картел во светот

Во западната мексиканска држава Џалиско, во еден од најкрвавите напади на безбедносните сили во последните месеци, убиени се најмалку шест полицајци, што се случил во првата недела од преземањето на власта на новиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор.

Државното обвинителство објавило на Твитер дека во пукотници во општината Ла Хуерта на брегот на Тихиот океан, шест полицајци се убиени, а еден е повреден, по само неколку дена од нападот на американскиот конзулат во Гвадалајари.

Не е јасно кој е одговорен за убиството кое се случило на територија со која владее нова генерација, една од најмоќните нарко-банди во Мексико.

Треба да знаете
Последни објави