Search

Тројца американски војници убиени во експлозија на Авганистан

Тројца американски службеници загинаа, а уште тројца беа ранети во експлозија на импровизирана  експлозивна направа во близина на авганистанскиот град Газни, пренесува РТ.

Тројца американски службеници беа убиени, а други тројца беа повредени кога импровизиран експлозивен уред детонираше на 27 ноември во близина на градот Газни. Повреден беше и еден американски изведувач, а сите повредени беа евакуирани и добиваат медицинска помош”, мисијата „Одлучна поддршка“ поддржана од НАТО.

Ниту една терористичка група засега не ја презеде одговорноста за нападот. Експлозијата се случи само еден ден откако 22 локални полицајци беа убиени во терористички напад врз безбедносен конвој во западниот дел на Авганистан.

Друга моќна експлозија се случи на 23 ноември, кога најмалку 12 авганистански војници загинаа, а 33 други беа повредени како резултат на самоубиствениот напад.

Треба да знаете
Последни објави