Search

ВМРО-ДПМНЕ бара власта да ги прифати нивните предлог мерки за справување со загадувањето

Аерозагадувањето во Македонија руши светски рекорди, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Во нивното соопштение се наведува дека Македонија е помеѓу државите со најзагаден воздух во светот и со најзагаден воздух во Европа. Граѓаните, велат од ВМРО-ДПМНЕ се директни жртви на неспособноста на власта, како локалната така и на централната.

„Цената за неспосбноста на власта граѓаните ја плаќаат со своите и животите на своите најблиски. Вознемирувачки се податоците на Светската здравствена организација дека над 3 илјади граѓани годишно ги губат животите како директна последица на загадувањето. Нема место за политички калкулации и политиканство кога станува збор за животите на македонските граѓани. ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ во Собранието вчера поднесе информација за енормното загадување на амбиеталниот воздух во државата. Нема место за политиканство кога станува збор за здравјето на нашите најмили. Бараме веднаш, власта да ги прифати нашите предлог итни мерки за справување со енормното загадување на воздухот“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Експертите потенцираат дека со итни мерки против загадувањето можат да бидат спасени преку илјада животи кои прерано згаснуваат како резултат на преголемото загадување на воздухот, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Дали овие илјада животи кои можат да бидат спасени со итните мерки против загадувањето на воздухот се помалку важни од удобството на државните функционери и партиски пајташи од СДСМ? Дали здравјето на граѓаните е помалку важно од лускузните автомобили и удобните фотелји за кои владата планира да потроши неверојатни 7 милиони евра? Апелираме уште еднаш да се прифатат мерките кои живот значат“, стои во паритското соопштение. Од ВМРО-ДПМНЕ додаваа дека во спротивно власта треба да си замине и да остави друг да се грижи за здравјето и животот на граѓаните.

Треба да знаете
Последни објави