Search

Заев со уште еднаш побара од Иванов да стави потпис на Закон за јазици

Заев со уште еднаш побара од Иванов да стави потпис на Закон за јазици

Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш упати апел до претседателот Ѓорге Иванов да го стави својот потпис на Законот за јазиците и да овозможи непречено функционирање на демократијата во општеството.

Заев на маргините на завршната конференција на Проектот Мрежа 23+ одговарајќи на новинарско прашање кога се очекува политички договор за Законот за јазиците, како и неговото објавување во Службен весник, посочи дека на неколку средби со Иванов се обидел да го мотивира и да го поттикне да го стави потписот, бидјеќи како што кажа, преку овој закон е блокирано Собранието во својата функција.

– Тоа испраќа порака дека претседателот може да си одлучи кога сака и кој сака закон да го стави таканареченото џебно вето. Тоа не е функционална демократија. Одговорноста е преголема, рече Заев.

Тој нагласи оти треба да се повикуваат надлежните институции како Уставниот суд, но и да се обратиме и до Венецијанската комисија.

– Уставниот суд кажува што е уставно, а што не е. И ако има нешто проблематично може да се промени, рече Заев и додаде дека ако со некои закони се зголемуваат одредени права ќе можеме полесно да влеземе во вака најавуваниот процес за почеток на преговорите со ЕУ.

Треба да знаете
Последни објави