February 16, 2019 17:08
Македонија

Патриотски здруженија на протест против промена на името

Патриотски здруженија на протест против промена на името

Стотина членови на патриотски здруженија вечерва излегоа на протест пред Собранието и го повикаа медијаторот за спорот со името да си замине од земјава, бидејќи како што порачаа, немало да дозволат наметнато решение и промена на државното име.

„Нимиц да престане да биде учесник во геноцидот и во уништувањето на македонскиот народ и држава. Ќе се бориме со сите средства за враќање на одземениот суверенитет и за ревизија на сите спорни одлуки против државните интереси.“ – порачаа демонстрантите.

Related posts

ВМРО-ДПМНЕ: Дури 33 од 57-те советници на Заев седат дома и земаат плата

24news

Почнува втората фаза од постапката за менување на Уставот

24news

Македонија на 68. место на листата на Форбс на најдобри земји за бизнис

Ivona