January 24, 2022 10:23
Свет

OХЦР со предупредувачки извештај за состојбата во Етиопија: На работ сме на голема катастрофа во Тиграј

Канцеларијата на ОН за човекови права (ОХЦР) денеска предупреди на „бројни, многу вознемирувачки извештаи” за воздушни напади во регионот Тиграј во Етиопија.

Оттаму наведуваат дека од почетокот на годината во оваа област се убиени најмалку 108 цивили.

-Најмалку 108 цивили се убиени, а 75 се ранети од почетокот на јануари, с е наведува во извештаите, а истите се резултат на воздушните напади наводно извршени од етиопските воздушни сили, изјави Лиз Тросел, портпаролката на ОХЦР.

Британските медиуми, повикувајќи се на Тросел,  пренесуваат дека станува збор за напади врз приватен минибус, врз аеродром и врз камп за раселени лица, нагласувајќи дека во нападот врз бегалскиот камп загинале најмалку 59 лица и дека тоа е најсмртоносниот напад годинава.

Тросел ги повика властите во Етиопија и нивните сојузници да овозможат заштита на цивилите во согласност со меѓународното право, кое бара претходна проверка дали целите се воени или дали на нив има цивили.

Етиопската влада претходно ги негираше обвинувањата дека во нападите на нејзините сили имало цивилни жртви.

Пред 14 месеци почна судирот меѓу етиопските владини сили и бунтовниците од Фронтот за ослободување на Тиграј (ТПЛФ).

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

AniWatch Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

One Piece (Dub)

aniwatch Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

AniWatch BANANA FISH Episode 23