June 24, 2022 20:12
Балкан

Oдбиeно барањето за предвремено ослободување поранешен генерал на југословенската армија

Претседателката на Преостанатиот механизам за меѓународните кривични судови во Хаг, Кармел Аџиус, го одби барањето на поранешниот генерал на поранешната југословенска армија, Небојша Павковиќ, за предвремено ослободување од издржување затворска казна во Финска.

Во одлуката се наведува дека на Павковиќ му било одбиено привремено ослободување поради тежината на неговите злосторства и неговиот очигледен недостиг на рехабилитација“.

Во 2014 година генералот Небојша Павковиќ беше осуден на 22 години затвор за злосторства против Албанците во Косово во 1999 година, пренесе „Танјуг“.

go88 đánh bài đổi thưởng đổi mật khẩu go88 Link tải Go88 Club cho Android APK | IOS mới nhất

giftcode sunwin tải sunwin vip đại lý sunwin