June 26, 2022 03:44
Свет

Mал напредок во преговорите меѓу Турција, Шведска и Финска за влезот во НАТО

Преговорите меѓу турските официјални претставници и делегациите од Шведска и Финска во Турција постигнаа мал напредок оваа недела во надминувањето на приговорите со Анкара за членството на тие земји во НАТО, а сè уште не е познато кога ќе продолжат преговорите, изјавија два извора.

„Тоа не е лесен процес“, изјави денеска висок турски функционер за „Ројтерс“.

„Тие мора да преземат конкретни чекори, што ќе биде тешко. Понатамошните преговори ќе продолжат. Но, се чини дека тоа нема да биде набргу“, додаде тој.

Финска и Шведска минатата недела поднесоа официјално барање за влез во НАТО за да ја зајакнат безбедноста по руската инвазија на Украина.

Сите членки на НАТО мора да дадат согласност

Сите 30 членки на НАТО мора да ги одобрат плановите за проширување. Но, Турција се спротивстави на тоа објаснувајќи дека нордиските земји обезбедуваат засолниште за луѓето поврзани со, како што ги нарекува, терористичките групи и затоа што го забранија извозот на оружје во Анкара.

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, во петокот рече дека Турција очекува Шведска и Финска да преземат конкретни мерки и да ја прекинат таквата поддршка пред да ги повлечат своите приговори.

Самит во Мадрид

Друго лице блиско до ситуацијата рече дека не е постигнат јасен напредок во разговорите во средата и дека тие завршиле без временска рамка за продолжување, што ги зголемува шансите Турција сè уште да се спротивстави на кандидатурата за членство кога НАТО ќе одржи самит на 29 и 30 јуни во Мадрид.

Петчасовните разговори вклучуваа одделни седници меѓу турските официјални претставници и колегите од двете нордиски земји по што следуваа тристрани разговори со сите страни, додаде друг извор.

Трет извор изјави за „Ројтерс“ дека турските власти ги намалиле шансите за постигнување договор пред самитот во Мадрид.

không đăng nhập được go88 go88 mat go88 rút tiền

https://sunwin.fan/