October 6, 2022 11:49
Спорт

Jунајтед испратиле понуда за Џејми Варди

Манчестер јунајтед до крајот на преодниот рок ќе мора да донесе напаѓач. Откако им птпадна комбинацијата со Саша Калајџиќ од Штутгарт, од клубот го контактирале Мауро Икарди, а „Атлетик“, тврди дека вчера клубот испратил понуда до Лестер за ветеранот Џејми Варди.

„Атлетик“ е сериозен медиум, не брка сензационализам, што на информацијата и дава посебна тежина. Манчестер јунајтед за 36-годишниот напаѓач нуди 15.000.000 евра.

Варди е легенда на Премиер лигата, и покрај тоа што во кариерата играше само во Лестер. Еден е од најзаслужните за освојувањето на титулата во сезоната 2015/16 кога постигна 24 гола.

За Лестер одигра 387 натпревари, постигна 164 гола и додаде 64 асистенции.