Сабота, 24 Март 2018

Франција и САД: Нема да поминат неказнето оние кои ќе употребуваат хемиско оружје во Сирија

Претседателот на Франција, Емануел Макрон и американскиот претседател Доналд Трамп остварија телефонски разговор, во рамките на кој се обврзаа дека нема да трпат неказнивост во случај на понатамошно користење на хемиско оружје во Сирија.

„Макрон за време на разговорот истакна дека ќе има тврд одговор во случај на докажана употреба на хемиско оружје, кое довело до смрт на цивили, во тесна координација со нашите американски сојузници“, стои во соопштението од Елисејската палата.

Newsletter

Претплатете се на нашиот newsletter. Не испуштајте ниедна вест!