Недела, 18 Март 2018

Трамп почнува глобална трговска војна, најави воведување тарифи за увоз на челик

Главните трговски партнери на САД остро реагираа откако претседателот Доналд Трамп ги објави плановите за воведување тарифи за увоз на челик и алуминиум, објави BBC.

 

Најголемите снабдувачи на САД со челик и алуминиум, Канада и ЕУ, се заканија дека ќе воведат свои контрамерки на острите тарифи на Трамп. Мексико, Кина и Бразил, исто така, рекоа дека разгледуваат одмазднички чекори.

Трамп напиша на Twitter дека САД биле “обележани со нефер трговија и лоша политика”. Тој рече дека увозот на челик ќе се соочи со тарифа од 25% и алуминиумот со 10%.

Сепак, критичарите тврдат дека тарифите нема да ги заштитат американските работни места и на крајот ќе ги покријат цените за потрошувачите.

Веста предизвика пад на акциите во Азија, јапонскиот репер Nikkei 225 губи повеќе од 2% до утрото. Акциите на јапонскиот производител на автомобили Toyota се намалија за повеќе од 2%, а акциите на Нипон Стил се намалија за повеќе од 4%.

Тојота соопшти дека одлуката на САД “негативно ќе влијае на производителите на автомобили, автомобилската снабдувачка заедница и потрошувачите”.

Кина ги повика САД да се воздржат од користењето алатки за трговска заштита.

Претседателот Трамп лани во април нареди истрага за индустријата, според клаузулата од законот од 1962 година, кој ѝ дава власт на Белата куќа да го ограничи увозот пред заканата за национална безбедност.

Извештајот на Одделот за трговија откри дека увозот ѝ штети на домашната индустрија за челик и алуминиум и може да влијае на одбранбената индустрија, објави Washington Post.

Одлуката за наметнување на тарифите ја поседува претседателот и не бара одобрение од Конгресот.

Newsletter

Претплатете се на нашиот newsletter. Не испуштајте ниедна вест!