Сабота, 24 Март 2018

Иако плаќа данок од 10 милијарди долари сепак смета дека тоа е малку

Американскиот милијардер Бил Гејтс смета дека како и другите богати даночни обврзници во САД треба да плаќа повисок данок иако даночната реформа на претседателот Доналд Трамп ја нарече регресивна.

„Би требало да плаќам повисок данок иако имам платено најголем данок од сите – повеќе од 10 милијарди долари, но владата би требало да бара од имотните луѓе да плаќаат уште повисоки даноци“, вели Гејтс за Си-ен-ен.

Вториот на листата со најбогати луѓе во светот, по основачот на „Амазон“, Џеф Безос, коосновачот на „Мајкрософт“ има богатство што се проценува на 90 милијарди долари, а најголемиот дел од него го има пренасочено во хуманитарни организации и во истражувања за лекови.

Newsletter

Претплатете се на нашиот newsletter. Не испуштајте ниедна вест!