Сабота, 24 Март 2018

Обвинетите во „Т.Н.Т“ денеска на увид во „бомбите“ за Космос

Од Кривичниот суд велат дека за датумот кога ќе продолжи судењето дополнително ќе информираат.

Во случајот „Т.Н.Т“ обвинети се седум лица за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина Фијат Цаноски.

Обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски, градежна инспекторка од Гази Баба и тројца членови на општинската комисија за набавки.

Според Обвинителството, со постапката на уривање е предизвикана штета од 16 милиони евра, а дополнително на буџетот на општина Гази Баба уште три милиони денари. Цаноски и фирмата ФИМЕТ најавија дека ќе поднесат побарувања за причинетата штета.

Обвинетите на минатото рочиште се изјаснија дека не се чувствуваат виновни.

Апелацискиот суд на 4 ноември минатата година одлучи прислушуваните разговори во случајот „ТНТ“ да можат да се користат како докази во судската постапка

 

 

 

 

ИЗВОР:http://tv21.tv/mk/?p=166088

 

 

 

 

 

Newsletter

Претплатете се на нашиот newsletter. Не испуштајте ниедна вест!