Недела, 18 Март 2018

Димитров на средби со државниот врв на Бугарија

 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од денеска до петок ќе престојува во работна посета на Република Бугарија.

Од Министерството најавија дека Димитров за време на посетата ќе оставри средби со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, претседателот на Владата, Бојко Борисов, и министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева.

Во рамките на билатералната средба со министерката Захариева, која е закажана за денеска, предвидено е министрите да извршат размена на ратификациони документи на договорот за пријателство, добрососедство и соработка, со што и практично ќе се заврши формалната постапка за стапување на договорот во сила по неговата ратификација во Собранието на Република Македонија на 15 јануари и во националното собрание на Република Бугарија на 18 јануари.

По покана на високиот претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, и министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, Димитров на 15 и 16 февруари ќе учествува и на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и земјите кандидати за членство во ЕУ: Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Турција.

 

 

      ИЗВОР:http://tocka.com.mk/vesti/260612/dimitrov-na-sredbi-so-drzavniot-vrv-na-bugarija

Newsletter

Претплатете се на нашиот newsletter. Не испуштајте ниедна вест!