Недела, 18 Март 2018

Момчето на Калина во последен момент ѝ побегна на смртта

Од Планинарскиот клуб „Трансверзалец“, кои беа организатори на кобната викенд-тура во Грција, одбиваат да одговорат на клучните прашања во врска со истрагата за смртта на двајцата планинари. Зошто се тргнало кон врвот Кајмакчалан кога дувал разорен ветер од 150 километри на час, а температурата била минус 20 и имало многу снег, дали планинарите биле соодветно опремени, дали носеле појаси, зошто имало само двајца водачи на група од педесетина лица кога регулативата пропишува водач на седум планинари, зошто Калина и Александар се изгубиле од групата...

„Ја молиме јавноста да има разбирање, апелираме да престанат да се засилуваат шпекулациите, а сите одговори најдоцна до петок ќе ги даде Сојузот на планинарски спортови“, ни рекоа од Трансверзалец.

На снимките објавени на социјалните мрежи се гледа дека временските услови пред поаѓањето на групата кон врвот биле катастофални. Ветерот ги буткал телата на планинарите, снег до колена, видливост минимална, а најголемиот дел од нив облечени во скијачки одела, јакни, шалови и капи.

Целосниот текст можете да го прочитате на Независен.мк

Newsletter

Претплатете се на нашиот newsletter. Не испуштајте ниедна вест!