Петок, 23 Март 2018

Вести

Словачкиот претседател, Андреј Киска, денеска го назначи Петер Пелегрини за нов словачки премиер. Словачката агенција „Tasr“ наведува дека Пелегрини исто како и неговиот претходник, Роберт Фицо, кој поднесе оставка претходно овој месец, припаѓа на партијата „Смер-Социјална демократија“.

Поранешниот француски претседател, Никола Сакрози, изјави за судиите кои против него отворија формална истрага, дека обвиненијата околу нелегално примање на пари од Либија за неговата политичка кампања од 2007 година, се лажни и дека му го претвориле животот во „пекол“.

Newsletter

Претплатете се на нашиот newsletter. Не испуштајте ниедна вест!