January 16, 2019 00:52
Македонија

Груевски и Јанакиески на ново рочиште за уривањето на Космос

Груевски и Јанакиески на ново рочиште за уривањето на Космос

На обвинителна клупа во Кривичниот суд денеска треба да седнат обвинетите во предметот „Т.Н.Т“, што се однесува за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина (ПЕИ), Фијат Цаноски.

Во „Т.Н.Т“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски, градежна инспекторка од Гази Баба и тројца членови на општинската комисија за набавки.

Според обвинителниот акт, со постапката на уривање е предизвикана штета од 16 милиони евра, а дополнително на буџетот на општина Гази Баба уште три милиони денари.

Related posts

Во Кривичниот суд нови рочишта за „Титаник” и „Титаник 3″ на СЈО

Igor

Обвинувања и кривични пријави за проневерени средства во Сојузот на тутунските здруженија на Македонија

Ivona

Погледнете го уловил најголемиот бран на камера – невремето во Охрид носеше се пред себе

24news