Автор : ivona

Македонија

Скопјани под мотото „Време е за чист воздух“ ќе протестираат за загадување на воздухот

ivona
Утре во 12 часот, пред Инспекторатот на Град Скопје, скопјани под мотото „Време е за чист воздух“ ќе протестираат поради големото загадување на воздухот и
Македонија

Стоилковски: Изрекувањето притвор на Јанакиески и Божиновски е доказ дека нема правда во државата

ivona
Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и нивните семејства се жртви на политички прогон, терор и одмазда, изјави денеска на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.
Македонија

Герговска: Лицата за интервентни ситуации да бидат на готовос

ivona
Судењето за „Крвавиот четврток“ продолжува со репродуцирање на смс и фејсбук пораки од одземениот и вештачен телефон на Сашко Коцевски, вработен во Собранието, воедно и
Македонија

Заев: Груевски да каже дали доброволно заминал или бил киднапиран

ivona
Дали Никола Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран. Очекувам и Груевски и Унгарија да дадат одговори на овие прашања. Редно е како држава
Македонија

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

ivona
Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива од државата.
Свет

Меј: Постигнатиот договор за Брегзит е во интерес на Британците

ivona
Британската премиерка Тереза Меј денеска нагласи дека со сите сили ќе се бори за усвојување на постигнатиот договор со Брисел за истапувањето на Велика Британија
Свет

Над 1.500 мигранти пристигнаа на американско-мексиканската граница

ivona
Над 1.500 мигранти од т.н. „мигрантски карван”, што од Централна Америка преку Мексико се движи кон САД, денеска пристигнаа во мексиканскиот град Тихуана на американско-мексиканската