April 11, 2021 12:30
Свет

Aнтарктик: Се откачи санта мраз со површина поголема од Лондон

Санта мраз, со површина поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол.

Вкупната површина на сантата е 1.270 квадратни километри, а нејзината дебелина е 150 метри.

– Времето ќе покаже дали ова одвојување на сантата во наредните денови или недели ќе предизвика дополнително расцепување на ледената покривка, рече Адријан Лакман, професор по геологија на универзитетот Свонси, пренесува Гардијан.

Attack on Titan: Junior High (https://funimationfree.com/m/L8e) Episode 12 at Funimation crunchyroll funimation

Watch Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Preview at KissAnime spirited away kissanime