February 3, 2023 11:40
Македонија

Aкадемијата за пилоти  на Wizz Air го засилува  регрутувањето на кадети

Wizz Air, најбрзо растечката и еколошки најодржлива авиокомпанија во Европа на глобално ниво, денес објави дека го засилува регрутирањето за својата Pilot Academy, водечка програма за обука на пазарот за високо мотивирани кандидати да ја добијат својата лиценца за комерцијален пилот. Од нејзиното лансирање во 2017 година, над 100 кандидати успешно ја завршија програмата и сега работат во Wizz Air како пилоти. Погледнете го видеото Wizz Air Pilot Academy – YouTube за да дознаете повеќе за програмата.

Програмата за пилотска академија на Wizz Air обезбедува единствен, едноставен и финансиски попристапен пат за да станете комерцијален пилот во Wizz Air. Програмата за обука, која прифаќа апликации од кандидати со мало или без искуство, трае 18 месеци за да се заврши и е достапна и во академијата за летови Trener Flight Academy во Унгарија и Egnatia Aviation во Грција.

Интегрирана ATPL програма започнува со Ab-Initio обука каде кадетите ќе се стекнат со теоретско знаење и вештини потребни за да станат пилот. Кадетите кои успешно дипломираат ќе напредуваат во напредна обука, која вклучува петнеделен преоден курс за операциите на Ербас А320. По ова, кадетите ќе поминат обука за специфична авиокомпанија на Wizz Air, пред да станат полноправен прв офицер во авиокомпанијата.

Во споредба со другите програми на авиокомпаниите, курсот нуди водечка школарина на пазарот од 61.460 евра. Кадетите треба да платат само 13.950 евра пред курсот, а преостанатата такса однапред ја плаќа авиокомпанијата доколку кадетите го исполнуваат стандардот потребен по петтиот месец на обука. Кадетите ќе го платат преостанатиот надоместок на рати откако ќе добијат целосна плата како прв офицер во Wizz Air.

Wizz Air, исто така, ја намали таксата за регрутирање на Академијата за пилоти на 85 евра во сите нејзини школи за летови, од 110 евра во академијата за летање Trener и 148 евра во Egnatia Aviation, за да ја направи финансиски подостапна за кандидатите да аплицираат.

Кадетите кои ќе се приклучат на Wizz Air преку Програмата за академија за пилоти ќе имаат можност да управуваат со постојано растечката флота на авиокомпанијата од млади, ултрамодерни и одржливи авиони Ербас на преку 1100 рути до речиси 200 дестинации во 50+ земји. Напорот за регрутирање на нови кадети ги поддржува амбициозните планови на Wizz Air за повеќе од тројно зголемување на нејзината флота до 2030 година, со што авиокомпанијата ќе вработи до 4.600 нови пилоти.

Амбициозните пилоти кои сакаат да дознаат повеќе за програмата може да се придружат на виртуелниот отворен ден на Wizz Air на 12 декември 2022 година во 17:00 часот (CEST) за да се регистрираат, кликнете тука.

Кандидатите можат директно да аплицираат за програмата на веб-страницата на Wizz Air Pilot Academy тука.

Attila Tóvári, Раководителот на АТО обуката во Wizz Air изјави: „Задоволни сме што регрутираме илјадници нови пилоти во возбудливо време на континуиран раст за Wizz Air. Академијата за пилоти на Wizz Air им нуди на идните пилоти висококвалитетна обука и развој, водечки капацитети во индустријата и методи на одложено плаќање за да им помогне да го направат нивниот сон да станат пилот реалност. Откако ќе дипломираат, ние сме горди што им нудиме на нашите пилоти одлични можности за раст на кариерата, конкурентна плата и атрактивен пакет компензации и бенефиции. Со нетрпение очекуваме да се сретнеме со следната генерација пилоти на Wizz Air на нашите претстојни Отворени денови додека ги засилуваме нашите напори за регрутирање на стотици нови кадети“.

 

За Wizz Air                                                                                  

Wizz Air, најбрзорастечката ниско-буџетна авиокомпанија вo Европа, управува со флота од 172 Airbus A320 и Airbus A321 авиони. Во Wizz Air, тим од авијациски професионалци нудат извонредна услуга и ниска цена на билетите и го прават Wizz Air подобриот избор за над 27.1  милиони патници во финансиската година која завршува на  31 Март 2022. Wizz Air котира на Лондонската берза под тикер: WIZZ. Компанијата неодамна беше именувана за една од десетте најбезбедни авиокомпании во светот од страна на airlineratings.com, единствена светска агенција за рејтинг на безбедност и производи, а неодамна беше именувана за „Европска авиокомпанија на годината – 2020“ од страна на ATW, најпосакуваната чест што може да ја добие една авиокомпанија или индивидуа, и најодржлива компанија во авионската индустрија во 2021 година од страна на World Finance Magazine.

 

За повеќе информации:

Zsuzsa Trubek / Daria Sergeeva, Corporate Communications Manager: [email protected]

 

Follow us on Instagram: @wizzair

Follow us on Facebook: @wizzair

Follow us on Twitter: @wizzair